Jsou to pravidla, které je nutné při cvičení dodržovat. Byly v různých verzích formulovány význačnými mistry Tchaj-ťi čchüan. Jsou esencí jejich zkušeností a zkušeností všech těch jejich pokračovatelů, kteří se uměním Tchaj-ťi čchüan zabývají opravdu do hloubky.
Teprve při jejich dodržování jsou tělo, mysl i emoce ve správném stavu dynamické rovnováhy. Nezabýváme-li se těmito principy, nelze naše cvičení nazvat cvičením Tchaj-ťi čchüan. Úroveň našeho cvičení se posuzuje mírou, do jaké jsme schopni principům porozumět a realizovat je při cvičení i v životě.
Principy Tchaj-ťi čchüan nejsou jen záležitostí tohoto umění. Jsou to všeobecně platné principy rovnováhy pohybu obecně. Principy Tchaj-ťi čchüan je nazýváme proto, že je právě v rámci tohoto umění detailně studujeme.
V každém aspektu naší praxe (při cvičení forem, stání v pozicích, cvičení ve dvojicích - tchuej šou a dalších) klade mistr naší školy Tomasz Nowakowski velký důraz právě na práci s principy Tchaj-ťi čchüan. Snaží se nás vést tak, abychom těmto principům stále více rozuměli a uměli je realizovat. Jestliže říkáme, že studujeme umění Tchaj-ťi čchüan, máme tím na mysli především studium jeho principů.
V knize Prubířské kameny ověřující pravost umění Tchaj-ťi čchuan neboli Tajná předání rodiny Jangů se uvádí následujících 13 bodů. V nich shrnul principy Čang San-feng.
V téže knize se na stranách 17-21 uvádí 10 bodů, formulovaných mistrem Jang Čcheng-fu.